Wysoki stopień zmonopolizowania

Struktura sektora gazowego jest nadal w wysokim stopniu zmonopolizowana. Wynika to z dominacji na rynku jednej grupy kapitałowej, jaką jest PGNiG, która bezpośrednio 
lub też poprzez spółki zależne, prowadzi wszystkie wyżej wymienione rodzaje działalności, obejmując zasięgiem swojej działalności 98% rynku. Polski rynek gazu jest więc praktycznie rynkiem jednego sprzedawcy. Wobec braku konkurencji, ceny na rynku podlegają taryfikacji 
i zatwierdzaniu przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

1 lipca 2007 roku Grupa Kapitałowa PGNiG dokonała organizacyjnego i prawnego rozdzielenia swojej działalności, czyli techicznego przesyłu gazu od jego sprzedaży. To wynik realizacji zapisów ustawy Prawo Energetyczne. W wyniku wydzielenia handlowej obsługi Klienta. Spółki Gazownictwa zajmują się obecnie techniczną dystrybucją gazu pełniąc w tym zakresie rolę Operatorów Systemów Destrybucyjnych.

Liberalizacja rynku gazu ziemnego
Stworzenie przez Gaz-System jednolitego, wirtualnego punktu zakupu gazu w Polsce oraz rozpoczęcie sprzedaży gazu na polskiej Towarowej Giełdzie Energii, stworzyły podstawy dla jego liberalizacji. Kolejną ważną zmianą było wprowadzenie ustawowego obliga giełdowego i wynikający z niego podział PGNiG na dwie spółki.

Tym samym płynność na giełdzie znacząco wzrosła, a dla wszystkich przedsiębiorstw obrotu gazem w Polsce zostały tworzone porównywalne warunki w zakresie kosztów zakupu gazu ziemnego.

Uczestnicy rynku

Proces zmiany sprzedawcy energii elektrycznej

01
Zawarcie umowy z nowym sprzedawcą
Aby zachować ciągłość dostaw energii, nowa umowa powinna wejść w życie z dniem następującym po dniu wygaśnięcia dotychczasowej umowy sprzedaży z dotychczasowym sprzedawcą
02
Wypowiedzenie umowy sprzedaży 
dotychczasowemu sprzedawcy
Pierwsza zmiana oznacza wypowiedzenie przeważnie tzw. umowy kompleksowej, która obejmuje zarazem warunki sprzedaży energii oraz świadczenia usługi dystrybucji.
03
Zawaracie umowy o świadczenie usługi dystrybucji
(krok ten może wykonać nowy sprzedawca)
W przypadku wypowiedzenia umowy kompleksowej, oprócz nowej umowy o świadczenie usługi dystrybucji z operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD). Ta umowa wchodzi w życie w dniu następującym po dniu rozwiązania dotychczasowej umowy kompleksowej. Taką umowę można zawrzeć na czas nieokreślony. Nie trzeba jej także wypowiadać oraz ponownie zawierać przy kolejnych zmianach sprzedawców
04
Poinformowanie OSD o zawarciu nowej umowy
sprzedaży (ten krok wykonuje nowy sprzedawca)
Zgłoszenie musi odpowiadać standardom przyjętym przez właściwego OSD. Na podstawie otrzymanych informacji OSD w terminie nie przekraczającym 5 dni roboczych od daty otrzymania wniosku zgłoszenia zmiany sprzedawcy dokonuje jego weryfikacji formalnej oraz sprawdzenia, czy taki Odbiorca znajduje się na jego terenie i czy jest rozliczany w jego systemie bilingowym. Po dokonaniu weryfikacji odsyła do Odbiorcy i nowego sprzedawcy potwierdzenie zarejestrowania wniosku lub odmowę zarejestrowania ze względu na: brak lub niezgodność danych zawartych we wniosku, brak umowy generalnej z danym sprzedawcą, lub ze względu na inną przyczynę formalną. W przypadku weryfikacji zakończonej wynikiem negatywnym procedura zmiany sprzedawcy zostanie przerwana i należy ją powtórzyć po usunięciu przyczyn weryfikacji negatywnej.
05
Zawarcie umowy o świadczenie usługi dystrybucji
(ten krok może wykonać nowy sprzedawca)
Po zmianie sprzedawcy energii elektrycznej konieczne może się okazać dostosowanie układu pomiarowo-rozliczeniowego. Obowiązek dostosowania układu pomiarowo-rozliczeniowego spoczywa na właścicielu układu pomiarowo-rozliczeniowego (w przypadku taryfy A i B właścicielem układu jest odbiorca, w przypadku taryfy C właścicielem jest OSD).
06
Końcowe rozliczenie z dotychczasowym sprzedawcą
Odczyt licznika następuje w dniu zmiany sprzedawcy, czyli w dniu wejścia w życie nowej umowy sprzedaży. Odczytu dokonuje operator systemu dystrybucyjnego. Operator przekazuje stan licznika (stan na dzień zmiany sprzedawcy) zarówno dotychczasowemu, jak i nowemu sprzedawcy w danym terminie. Na tej podstawie przygotowywane jest przez dotychczasowego sprzedawcę końcowe rozliczenie.